معرفی رشته های اسکیت- فری استایل

معرفی رشته های اسکیت- فری استایل

تاریخ مقاله: 1398/10/04
معرفی شاخه های رشته فری استایل

یکی از زیر شاخه های ورزش مفرح و هیجان انگیز اسکیت، اسکیت فری استایل می باشد که در آن حرکات نمایشی با کمک موانع صورت می گیرد.

_تاریخچه انجام این نوع اسکیت را میتوان به حدود سال ۱۹۹۴ در کشور فرانسه دانست و اولین دوره مسابقات جهانی این رشته در سال ۲۰۰۳ برگزار شد .در سطح کشور ایران نیز در همایش ۱۸ خرداد ۱۳۸۳ برای اولین بار فری استایل معرفی گردید.

_این رشته شامل ۵ شاخه ۱) فری استایل اسلالوم (بتل،کلاسیک ،پیر یا دونفره) ۲)اسپید اسلالوم ۳) اسلاید ۴)فری جامپ ۵)های جامپ می باشد.

۱_فری استایل اسلالوم: در این رشته بازیکن با انواع و اقسام رقص پاها و حرکات سریع پا از بین موانع( که طبق قانون خاصی چیده شود)عبور میکند. از مزایا این رشته این است که در محیط های بسیار کوچک نیز میتوان به راحتی آن را تمرین کرد.

۲_اسپید اسلالوم: بازیکن در این رشت۶ باید بتواند از میان ۲۰ مخروط با فاصله ۸۰ سانتی متر در کمترین زمان ممکن با یک پا به صورت مارپیچ عبور کنند .در ضمن این رشته باید فضای کافی برای ایستادن و یا برگشتن بازیکن داشته باشد.

۳_اسلاید:این رشته شامل اسلاید کشیدن ( ترمز گرفتن ) در یک محدوده معین است که به تکنیک ( زیبایی اسلاید ) و طول اسلاید کشیده شده امتیاز داده میشود

۴_فری جامپ : شامل پرش از روی یک میله در فضای سر بسته است.

۵_های جامپ: شامل پرش از روی یک میله با استفاده از رمپ در فضای رو باز است .

کفش فری استایل باید به گونه ای باشد که دارای بدنه و بست های محکمی باشد تا مچ پا را حمایت نماید.

در بعضی از کفش ها فریم استیل سیستم راکر است و در بعضی دیگر ۲ چرخ وسط ۴ میلی متر بزرگتر از چرخ های اطراف است که موجب میشود کفش حالت الاکلنگی پیدا کند و این امر قدرت مانور را بیشتر می نماید که به این سیستم آرایش راکر گفته می شود.